Від стародавніх мислителів у хімію перейшло крім слова «атом» слово «елемент», що означає – «складова частина». Філософи стародавньої Греції вважали, що всі речовини побудовані з чотирьох елементів, взятих у різних пропорціях. Це – земля, повітря, вогонь і вода. У XVII столітті англійський вчений Роберт Бойль спростував вчення про чотири елементи. У давні часи люди були знайомі з 11 хімічними елементами. Починаючи з XVIIІ століття кількість відомих елементів швидко зростає. Нині їх відомо 112. Упродовж 1998-2000 років вчені добули елементи з порядковими номерами 114, 116, 118.
У природі існують різні атоми або хімічні елементи, які відрізняються між собою зарядом ядра, атомною масою, здатністю сполучатися з іншими атомами та інше. Заряд ядра визначається числом протонів, що міститься в ньому. Для хімічної класифікації атомів важливий саме заряд ядра.
Цікаво відзначити, що поза Землею у межах, досяжних для спостереження, не виявлено інших елементів. Елементи, які містяться в метеоритах, що падають на землю ідентичні із земними.
Пригадайте будову атома.
Атоми одного виду – це хімічні елементи.
Хімічний елемент – це певний вид атомів із однаковим зарядом ядра.
Під назвою «хімічний елемент» слід розуміти певний вид атомів, незалежно від того, вільні вони чи сполучені в молекулах. Наприклад, назва «елемент Оксиген» відноситься як до окремого атома Оксигену, так і атома Оксигену, який входить до складу молекули води Н2О. Коли йдеться про склад будь-яких речовин, слід пам’ятати, що до складу цих сполук входять атоми певного виду або хімічні елементи. Отже, про Гідроген, який входить до складу молекули водню (Н2), до складу кислоти (HCl), води (Н2О), метану (СН4) можна говорити як про хімічний елемент.
Назви хімічних елементів
Кожний хімічний елемент має свою назву і позначення.
Загального правила, за яким давали назви різним елементам не існує. Назви деяких елементів пов’язані з фізичними властивостями речовин, утворених цими елементами, або з історією відкриття. Наприклад, назва «Аргентум» походить від санскритського «аргента», що означає «світлий», «білий». Елемент Гелій уперше виявили на Сонці і дали йому назву від латинського «геліос» – «сонце». Назви іншим елементам дані на честь відомих учених (Менделєєвій – на честь Д. І. Менделєєва), країн (Рутеній – на честь Росії) та інше. Походження назв деяких елементів невідоме. Загальноприйнятою назвою елементів для всіх країн є їхня латинська назва.
Крім латинської назви у кожній країні існує назва елемента своєю мовою. Сучасні українські назви походять від відповідних латинських та грецьких назв елементів. За правилом українського правопису назви елементів є власними назвами і їх пишуть з великої літери.
Перегляньте урок за посиланням👇👇👇
Коментарі
Дописати коментар